Zajímavé možnosti pro fotografování fauny nabízí návštěva ostrova Helgoland a jeho menšího souseda Dune. Německý ostrov Helgoland se nachází v Severním moři na 54°11' severní šířky a 7°53' východní délky a patří společně s ostrovem Dune mezi chráněné přírodní oblasti. Na ostrov se nelze dostat autem a nesmí se tam dovážet ani kola. Z přístavů Cuxhaven, Bremerhaven a Wilhelmshaven je možné doplout tzv. lázeňskými loděmi nebo doletět menším letadlem z Bremerhavenu, Büsumu a Hamburku.
Lodě nemohou přistávat přímo na ostrově, a tak musí pasažéři v kotvišti přestoupit na menší čluny, které je následně převezou až na pevninu. Příkré útesy severní strany ostrova využívají pro hnízdění především kolonie terejů bílých, alkounů úzkozobých a racků.
Nikým nerušeni a v bezpečí využívají také severozápadní skalní výběžek nazývaný Dlouhá Anna. Okolo chodníku na okraji útesu se ve větru pomalu plachtící ptáci snadno pozorují a fotografují.
Ostatní části ostrova nejsou pro fotografování ptactva vhodná, a tak se vyplatí krátký přesun převozem na ostrov Dune. Tento ostrov je charakteristický svými písečnými dunami, podle kterých také dostal své jméno.
K pozorování a fotografování je zde opravdu mnoho příležitostí . Vedle malého letiště se nachází v bezprostřední blízkosti početná kolonie racků stříbřitých. Na místních písečných plážích lze potkat kromě nudistů také několik tuleňů obecných a kuželozubých.
Najdete zde také ústřičníky, kulíky a kajky. Zvířata jsou tady na člověka docela zvyklá, a tak je jejich fotografování a pozorování vcelku snadné.
Je však dobré mít na paměti, že dodržování pravidel nerušeného pozorování zvířat je na místě. Návštěvníci by se neměli pohybovat mimo vyznačená místa a pláže na kterých nocují tuleni by se měli opustit nejpozději do sedmé hodiny večerní. Několik fotografií z ostrovů Helgoland a Dune je k nahlédnutí zde v galerii.
Používání fotografií či textů bez svolení autora je zakázáno. Copyright © Lumír Koutník 2007.
Komentáře