Pro toho, kdo rád fotografuje zvířata v prostředí volné přírody jsou národní parky v Keni skvělou příležitostí. Pořídit pěkné obrázky není nijak zvlášť složité. Zvířata jsou v národních parcích na přítomnost aut s lidmi zvyklá a zkušenost průvodců, kteří jsou navíc propojeni vysílačkami umožňuje rychlé přesuny do míst s výskytem zajímavé zvěře. Já jsem navštívil národní parky Tsavo a to jak východní, tak západní část a známou oblast Masai Mara.
Do národního parku Tsavo je to asi dvě hodiny jízdy autem z Mombasy. Park je rozdělen železnicí na část východní a západní. Traduje se pověst, že při stavbě železnice, která vede z Mombasy k Viktoriinu jezeru zabili lvi více jak sto dělníků. Ve skutečnosti jich bylo pouze asi 28. Tito lvi postrádali hřívu a to údajně díky nadměrnému množství pohlavních hormónů, což vysvětluje jejich agresivní chování. Takové lvi bez hřívy tam můžete spatřit i dnes. Velmi rozlehlá oblast východní části Tsavo je savanou porostlou trnitými keři s vyčnívajícím skaliskem Mudanda z jehož vrcholu můžete spatřit vzdálené Kilimandžáro. V horách Mount Kenya pramení řeka Galana, která protéká napříč východní částí a je útočištěm mnoha zvířat, včetně krokodýlů.
Menší západní část parku Tsavo je svými horami, říčkami, vodními plochami a množstvím Baobabů ještě více atraktivnější než část východní. Najdete zde také jednu z nejdelších lávových řek na světě. Yatta Plateau, která se táhne téměř v délce 300 km na východní hranici parku má stáří více než 200 let. Západní část Tsavo je také proslulá svými červenými slony, kteří na sebe sypou všudypřítomný červený lateritový prach, který je chrání před sluncem a hmyzem. V parku také vyvěrá silný pramen. Až 190 mil. litrů pitné vody za den nezásobuje jen množství zvířat, ale i lidi v Mombase.
Velmi odlišná je oblast n.p. Masai Mara. Rozlehlá savana s řídkými lesíky a řekami Talek a Mara, kterou musí po dubnových lijácích překonat miliony kopytníků z n.p. Serengeti v Tanzánii při každoroční migraci nabízí pohled na velká množství stád pakoňů, zeber, žiraf, antilop, ale i predátorů, kteří je pronásledují.Ten, kdo se do Masai Mara vydá, ocitne se v kraji Masajů. Masajové s červenými pruhy látky a svými zbraněmi: oštěpy, luky a šípy se dnes věnují pastvě svého dobytka. V n.p. Masai Mara mají pouze Masajové výhradní právo pást zde vlastní dobytek. Jsou to velmi přátelští, skromní a milí lidé.
Národní parky v Keni jsou určitě tou skvělou příležitostí nejen pro fotografy, ale i pro všechny milovníky živé přírody.
Používání fotografií či textů bez svolení autora je zakázáno. Copyright © Lumír Koutník 2007.
Komentáře